مجازی سازی شبکه و دیتاسنتر

يکی از بزرگترين مشکلاتی که مديران فناوری اطلاعات با آن روبرو هستند، تعداد بيش از اندازۀ سخت‌افزارهای سرويس دهنده تک‌کاره (Single- purpose Server) است. مهمترين علت براي افزايش تعداد چنين سخت افزارهايی ناسازگاری برنامه های کاربـردی است که بر روی سرورهای مختلف اجـرا می شوند که در نتيجه آن، مديران سيستم ترجيح می دهند که برنامه های کاربردی را بر روی سرورهای مجزا اجرا کنند. در ظاهر تعداد افزايش سرورها مشکل چندان بزرگی به حساب نمی آيد به مرور زمان مشخص می‌شود که هزينه های سنگين پنهانی برای افزايش بی رويه سرورها بايد پـرداخت گردد. هزينه های سخت افزاری، برق مصرفی سرورها، تجهيزات خنک کنندۀ مرکز داده، مکانی که سرورها بايد در آن نگهداری شوند و از همه مهمتر کارشناسان خبره‌ای که وظـيفه مديـريت سيستم‌ها را چه از لـحاظ سخت افزاری و چه از لـحاظ نرم‌افزاری، بر عهده دارند، مديران را مجاب می کند که تلفيق سرويس‌دهنده‌ها (Server Consolidation) را به عنوان يک اصل بپذيرند. مطمئن ترين روش براي Server Consolidation استفاده از تکنولوژی مجازی سازی (Virtualization) است. مجازی‌سازی امكان راه‌اندازی چند ماشين مجازی (Virtual Machine) را بر روی هر سخت‌افزار فيزيكی فراهم می‌کند. هر يك از ماشين‌های مجازی ميتوانند دارای سيستم عامل خود باشند و آن را اجرا كنند. به اين ترتيب با استفاده از مجازی‌سازی می توان بر روی يك سرور و در يك زمان، چندين سيستم عامل (حتی ناسازگار با هم) را راه اندازی كرد که هر کدام از سيستم عامل‌ها يک برنامه کاربردی را اجرا می کنند. در شکل زير استفاده از تکنولوژی مجازی سازی برای Server Consolidation نشان داده شده است.

تست نفوذ و امنیت شبکه

 تست نفوذ با رویکردی بر ارزیابی امنیت سازمان ها و سیستم ها می تواند به عنوان یک بازرسی هدفمند و قانونی، سطح امنیت را مشخص نماید. در فرآیند تست نفوذ، متخصصین با استفاده از فن ها و شگردهای مختلف، شروع به شبیه سازی حمله به سازمان و سیستم ها نموده ودر انتها گزارش کاملی را به سازمان ارائه داده و نحوه اصلاح ضعف های امنیتی شبکه و ساختار سازمان را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهند. این سلسله مراتب می بایست بصورت چرخه ای و در بازه های زمانی مختلف انجام گیرد تا امنیت را برقرار نماید.

شبکه پردازش مرکزی

با توجه به رشد روز افزون تجارت در سطح جهان و تعدد دفاتر شركت ‌ها و كارخانه‌ها در اقصي نقاط كشور و جهان، و لزوم ارتباط مستقيم و بدون وقفهء ‌اين مراكز،‌ مديران شركت ها را بر آن داشته است كه در پي راه‌حلي براي اين مشكل باشند . تكنولوژي ترمينال براي استفاده از Thin Client در شبكه ها در سال 2000 ميلادي از طريق شركت مايكروسافت ارائه گرديد,اين امر نقش بسزائي را در بوجودآمدن شبكه هاي پردازش مركزي ايفا نمود و راه را براي امنيت بيشتر در شبكه هاي اداري هموار كرد. شركت رتا سپنتا در اين راستا اقدام به ارائهء‌ طرح شبكه‌هاي پردازش مركزي كه بر پايهء‌Thin Client ها هستند، ‌نموده است . اين طرح به دليل برآورده كردن اكثر نيازهاي مورد نظر مديران شركت ها از استقبال قابل ملاحظه‌اي برخوردار شده است .با توجه به نيازهاي شركت ( مديريت و نظارت بر كاربران – بالابردن ضريب امنيت – امكان دسترسي به شبكه از محيط خارج شركت و... ) سيستم شبكه‌هاي پردازش مركزي كه بر اساس TC ها هستند، ‌پيشنهاد مي‌شود .

طراحی و اجرای دیتاسنتر

راحی و برنامه ریزی جهت اجرای یک مرکز داده باید عوامل متعددی را در نظر گرفت: از سطح استفاده از مجازی سازی گرفته تا رعایت الزامات امنیتی اینکه چگونه می توان با حداقل سرمایه گذاری، بهترین زیرساخت را برای میزبانی اطلاعات و پردازشگرها فراهم کرد، نیازمند دانش، تجربه و هماهنگی کامل و عمیق بین طراحان، مجریان و صاحبان کسب و کار (کارفرما) است. از سرویس خارج شدن مرکز داده در بسیاری از موارد ناشی از عدم رعایت همین موارد ساده – به ویژه در حوزه زیرساخت – است.

مانتورینگ شبکه

امروزه تقریبا هر کسب و کار به یک کامپیوتر و زیرساخت شبکه برای مدیریت اینترنت، شبکه، تلفن و ایمیل متکی است. همچنین مجموعه ای از سرورها و تجهیزات شبکه مورد نیاز است تا اطمینان حاصل شود که اطلاعات کسب و کار یکپارچه در میان کارمندان، دفاتر و مشتریان جریان دارد. موفقیت اقتصادی یک سازمان به شدت به انتقال داده ها ناخواسته ارتباط دارد.به همین دلیل شبکه کامپیوتری شما باید درست کار کند. قابلیت اطمینان، سرعت و کارایی بسیار مهم است. مانند تمام اشیا فنی دیگر، تجهیزات شبکه ممکن است در زمانی با ایراد مواجه شوند که به طور بالقوه باعث ایجاد مشکل و از دست دادن فروش می شوند. بنابراین، مدیران شبکه باید برای نگهداری شبکه خود قابلیت اطمینان و سرعت شبکه را درنظر بگیرند :
1 . شبکه را به صحت راه اندازی کنند. از تجهیزات قابل اعتماد استفاده کرده و به خوبی شبکه خود را برنامه ریزی کرده باشند .
2 . ایجاد برنامه ریزی صحیح در زمان بروز مشکل و اخلال در عملکرد شبکه
3 . نظارت مستمر بر شبکه برای دریافت اطلاعات درخصوص مشکلات پیش آمده
نرم افزار مانیتورینگ یک نرم افزار بسیار کارآمد و دقیق برای شبکه های کوچک، متوسط و بزرگ می باشد . این نرم افزار برای شبکه های کوچک، متوسط و بزرگ مناسب است و قادر به نظارت بر شبکه های LAN ، WAN ، WLAN و VPN می باشد. شما همچنین می توانید وب سایت ها، ایمیل ها و پرونده های سرور، سیستم های لینوکس، ویندوز، روترها و بسیاری دیگر را تحت نظارت داشته باشید . نظارت بر دسترسی به شبکه و استفاده از پهنای باند، و همچنین پارامترهای مختلف شبکه مانند کیفیت سرویس، بار حافظه و استفاده از CPU ، حتی نظارت بر دستگاه های از راه دور می باشد. نظارت بر شبکه با استفاده از پروتکل های : SNMP ، WMI ، packet sniff ، IPFIX و........ می باشد . به طور مستمر نظارت بر شبکه و در دسترس بودن سیستم های شبکه را ثبت می کند. داده های ثبت شده در یک پایگاه داده داخلی برای تجزیه و تحلیل بعدی ذخیره می شوند. با استفاده از رابط های گرافیکی تحت وب و Application موبایل تظارت لخظه ای بر شبکه را فراهم  نماید.

آدرس ایمیل: info@artasepanta.com

شماره تماس شرکت : 09203713720
شماره تماس مدیران: 09123713725 - 09123369519

ساعات کاری:  شنبه الی چهارشنبه 9 الی 17 
نشانی: تهران، ابتدای اتوبان نیایش غرب، ساختمان پارسه، پلاک 37، طبقه دوم، واحد 13